Kompletné porovnanie výhod virtuálneho sídla so sídlom v byte/dome

Značky:,

Možností, kam umiestniť svoje podnikateľské sídlo máte hneď niekoľko. Pri zápise do obchodného registra môžete zvoliť miesto vo svojom byte, dome alebo vo vlastnej či prenajatej kancelárií. Je tu však ešte jedna alternatíva v podobe využitia virtuálneho sídla. Aké sú jednotlivé výhody a nevýhody sídel? Čo sa vám viac oplatí?

bratislavsky_hrad_bratislavaKaždý zápis sídla firmy do obchodného registra si vyžaduje preukázanie vzťahu k danej nehnuteľnosti, čo znamená, že potrebujete získať súhlas s umiestnením sídla spoločnosti od jej vlastníka. Podpis súhlasu s využívaním nehnuteľnosti na zriadenie sídla musí byť úradne overený. Nezabudnite priložiť aj výpis z katastra. Štandardne sa ako sídla spoločnosti používajú kancelárie, byty alebo domy. V poslednej dobe sú stále viac dopytované virtuálne sídla spoločností. Je na mieste zvážiť, ktorá z možností bude pôsobiť dostatočne reprezentatívne a profesionálne.

Pred začatím podnikania je dôležité, aby ste sa pri výbere sídla zamysleli nad nasledujúcimi otázkami:

  • Budú moji klienti len z mesta, v ktorom bývam alebo budú z celej republiky?
  • Mohli by mať problém voči mestu, v ktorom budem mať umiestnené sídlo?
  • Kto budú moji dodávatelia a partneri? Využijem len lokálnu podporu?
  • Musím sa so svojimi klientmi, obchodnými partnermi a dodávateľmi osobne stretávať?
  • Plánujem expandovať aj do zahraničia? Budú zahraniční zákazníci vôbec poznať moje mesto?

Virtuálne sídlo spoločnosti v hlavnom meste

Poskytovanie virtuálneho sídla je platená služba, ktorá ponúka veľkú výhody – lukratívnu adresu pre spoločnosť. Umiestnenie sídla v hlavnom meste so sebou nesie niekoľko pozitív – povedomie v zahraniční, nízka pravdepodobnosť náhodnej daňovej kontroly, kvôli vysokému počtu firiem, anonymita vlastníkov firiem. Pri výbere poskytovateľa služby virtuálneho sídla by ste si mali dať pozor na nízke ceny, ktoré sú spojené s mnohými rizikami.

button_virtualne_sidlo

Výhody virtuálneho sídla

Na virtuálne sídlo vynaložíte nízke mesačné náklady v porovnaní s prenájmom kancelárie v Bratislave. Cena sídla sa u nás pohybuje od 30 eur/mesačne. Zároveň vám zabezpečíme aj potrebné administratívne služby tak, aby bolo všetko s vašim podnikaním v legislatívnom poriadku. Súčasťou podpory podnikanie ja aj evidencia pošty s každodennými avízami o uschovaní prijatej pošty na vami zadaný email.

Sídlo na lukratívnej adrese v centre Bratislavy bude na vašich klientov pôsobiť dôveryhodnejšie a zároveň zvýši aj prestíž vašej firmy. Tým, že sa tu nachádza obrovské množstvo firiem, sa znižuje pravdepodobnosť daňovej kontroly. Vám tak ostane priestor na venovanie sa svojmu podnikaniu.

Všetky adresy virtuálnych sídel, ktoré vám ponúkame, sa nachádzajú na lukratívnych miestach. Súčasťou našich služieb sú aj prenájmy zasadacích miestností, ktoré môžete využiť na dôležité stretnutia s významnými klientmi. Naše zasadacie miestnosti sú kompletne vybavené.

V neposlednom rade musíme spomenúť to, že v rámci využívania služby virtuálneho sídla oddelíte svoj osobný život od toho pracovného. Nikto vás nebude doma otravovať, a pokiaľ vás niekto vyhľadá vo vašej neprítomnosti, naše osobné asistentky pre vás všetko zariadia.

Nevýhody virtuálneho sídla

Ako aj každá iná služba alebo možnosť, má poskytovanie virtuálneho sídla nevýhody. Na rozdiel od umiestnenia sídla doma, ktoré je zadarmo, musíte za virtuálne sídlo platiť mesačný poplatok. Ďalej je dôležité vybrať si správnu adresu sídla, pretože dnes už túto službu poskytuje kdekto. Nezabudnite teda na dôkladný výber spoľahlivého partnera. Naše referencie nájdete tu.

Pre koho je virtuálne sídlo výhodné?

  • start-upy, ktoré nemajú dostatok finančných prostriedkov
  • slovenské eshopy
  • práce, ku ktorým stačí len počítač – marketéri, copywriteri, prekladatelia, architekti, účtovníci, programátori
  • podnikatelia, ktorí trávia veľa času v zahraničí a zahraniční klienti

Existujú aj situácie, kedy je lepšie mať sídlo v menšom meste…

Ak patríte medzi špičku vo svojom odbore a je pre vás reprezentatívne vaše meno, je dosť možné, že atraktívne sídlo vašu pozíciu na pracovnom trhu nijak neovplyvní. Tým pádom, by pre vás čiastka vynaložená na prenájom virtuálneho sídla bola zbytočná. Takisto to môže byť aj v prípadoch podnikateľov, ktorí majú svoju lokálnu klientelu. Prevádzkujete mestské fitnescentrum a darí sa vám? Vedia o vás ľudia vo vašom meste? Sídlo v hlavnom meste teda určite nepotrebujete. Ak pracujete na diaľku a nepotrebujete sa so svojimi klientmi stretávať, tak na tom, či sídlite v hlavnom alebo inom meste, nezáleží.

Sídlo spoločnosti v byte/dome

V prípade, že plánujete svoje sídlo umiestniť vo svojom byte alebo dome, potrebujete súhlas s využívaním nehnuteľností na umiestnenie sídla spoločnosti od nadpolovičnej väčšiny vlastníkov, ak sám nevlastníte nadpolovičnú väčšinu nehnuteľnosti.

Výhody sídla firmy v byte/dome

Najdôležitejšou výhodou sídla spoločnosti doma je to, že na jeho prevádzkovanie máte v podstate nulové náklady.

Nevýhody sídla firmy v byte/dome

Za najväčšiu nevýhodu umiestnenia sídla spoločnosti doma považujeme riešenie pracovných problémom pred domom, na chodbe alebo v byte. Pri každom podnikaní sa môže stať, že sa to jednoducho nepodarí a veritelia sa najprv obzrú po sídle firmy. Ani v súkromí nejde o príjemnú záležitosť a takto v miestach, kde nemusíte byť práve sami, je situácia ešte horšia, hlavne kvôli tomu, že sa jej za pár eur mesačne môžete vyhnúť práve prenajatím virtuálneho sídla.

Svet podnikania je plný neočakávaných situácií, veľakrát pozitívnych. No bohužiaľ, existuje tu aj mnoho podvodov, v ktorých už musí figurovať polícia. Existujú zákazníci, ktorí sa svoju nespokojnosť nezdráhajú riešiť podaním trestného oznámenia. Vysvetľovanie svojmu okoliu, prečo vás polícia navštívila, nie je úplne jednoduchou záležitosťou.Nie je vylúčená ani návšteva daňových pracovníkov či exekútora.

Ďalšou nevýhodou je spotreba energií v priestoroch bytového domu a iné tarify za elektrickú energiu. Pokiaľ ste prvou firmou sídliacou vo vašom dome, môžu s tým mať vaši susedia problém. Je teda na vás a vašich spoluobyvateľoch, či sa dohodnete na kompenzácií za vyššie spotreby elektriny.

To, že sídlo v byte nepôsobí profesionálne netreba bližšie vysvetľovať. Rovnako si tým môžete skomplikovať aj stretnutia s klientmi, partnermi a zákazníkmi.

Aj napriek tomu, že je dnes home office viac než bežný a ľudia ho priam vyžadujú, mnohokrát nedokážu oddeliť svoj osobný život od pracovného. V prípade, že preferujete prácu z domu, je potrebné, aby ste si nastavili presný režim a dodržiavali ho. To, že sídlo umiestnite mimo domu už bude len čerešničkou na torte, ktorá vaše podnikanie uľahčí.